Skip to main content

Poznaj zbiory i kolekcje

Struktura i zawartość: zbiory, kolekcje i obiekty Repozytorium AGH.

Repozytorium AGH to baza zdeponowanych publikacji i materiałów, powstałych w ramach działalności naukowo-dydaktycznej Uczelni oraz powiązane z nimi zasoby informacji o autorach, jednostkach organizacyjnych, projektach i wydarzeniach w Akademii Górniczo-Hutniczej.

Ze względu na trwający obecnie proces uzupełniania i aktualizacji bazy, zawartość niektórych kolekcji może być tymczasowo niewidoczna, bądź niepełna. Kolejne funkcjonalności będą pojawiać się stopniowo. Prosimy o cierpliwość.

Struktura i zawartość:

Zawartość Repozytorium AGH jest podzielona na 4 kategorie, zawierające zbiory, kolekcje i zasoby:

1. Zasoby Repozytorium

2. Potencjał Badawczy

3. Biblioteka Cyfrowa

4. E-Books

screen-repo-kategorie.png

Schemat-Repo.png

1. Zasoby Repozytorium:

To publikacje naukowe, a także materiały niepublikowane, stanowiące wynik działalności naukowo-badawczej oraz dydaktycznej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zbiory i kolekcje w tej kategorii:

Publikacje AGH

Zbiór zawiera publikacje naukowe w otwartym dostępie, zdeponowane przez autorów: artykuły, raporty, fragmenty książek, książki, w tym publikacje powstałe w ramach realizowanych projektów badawczych, a także preprinty i postprinty.

Czasopisma AGH

Kolekcja zawiera aktualne oraz archiwalne tytuły, roczniki, numery oraz artykuły z czasopism naukowych AGH. Zawartość czasopism AGH dostępna jest w trybie open access na licencji CC-BY bądź (w przypadku starszych zasobów) zgodnie z zapisem o dozwolonym użytku w prawie autorskim.

Materiały konferencyjne

Publikacje oraz materiały konferencyjne.

Materiały dydaktyczne

Kolekcja zawiera podręczniki, artykuły, wykłady oraz inne materiały o charakterze dydaktycznym i edukacyjnym.

Prace dyplomowe
  • Kolekcja Archiwum Prac Dyplomowych obejmuje prace dyplomowe wszystkich wydziałów, obronione w latach 2009-2021.
  • Zasoby APD dostępne są dla uprawnionych użytkowników.
  • Prace dyplomowe, których autorzy udzielili licencji, udostępnione zostaną w trybie Open Access na podstawie oświadczenia studenta -  Licencja AGH dla prac dyplomowych (na zasadach zgodnych z dozwolonym użytkiem utworów chronionych).
Rozprawy doktorskie

Kolekcja obejmuje rozprawy doktorskie i habilitacyjne obronione w AGH, które są dostępne w całości lub we fragmentach. Do części dostęp jest ograniczony i możliwy tylko na miejscu w Bibliotece, na wyznaczonych terminalach komputerowych. Kolekcja jest systematycznie uzupełniana o archiwalne rozprawy doktorskie.

Patenty

 

Raporty

Kolekcja zawiera raporty stanowiące samodzielne publikacje, a także serie raportów.

2. Potencjał badawczy

Kolekcja, która zawiera informacje o autorach, jednostkach organizacyjnych, wydarzeniach i projektach badawczych zrealizowanych w AGH. Obiekty te grupują zestawy publikacji, umożliwiając łatwiejsze dotarcie do poszukiwanych zasobów.

Jednostki AGH

Kolekcja zawiera obiekty z informacjami o wydziałach i pozawydziałowych jednostkach badawczych AGH, z którymi powiązane są zdeponowane publikacje oraz profile autorów.

Ludzie AGH

Kolekcja zawiera profile autorów (pracowników AGH), utworzone na podstawie informacji przekazanych do bazy BaDAP oraz SkOs AGH. Można znaleźć m.in. informacje dotyczące dyscypliny autora, jego identyfikator oraz linki do zewnętrznych systemów. Profil autora powiązany jest ze zdeponowanymi przez daną osobę publikacjami oraz jednostkami AGH.

Projekty

Kolekcja zawierająca informacje o realizowanych projektach badawczych, z którymi związane są zbiory publikacji powstałych w ramach tych projektów.

Wydarzenia

Kolekcja zawierająca informacje o wydarzeniach, które odbyły się w AGH (konferencjach, wystawach, prelekcjach i in.), z którymi związane są zestawy zasobów zdeponowanych w Repozytorium.

3. Biblioteka cyfrowa

Kolekcje zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Głównej AGH dokumentujące rozwój nauki i techniki.

Druki (1801-1945)

Zdigitalizowane książki i materiały kartograficzne, powstałe w latach 1801-1945, stanowiące zasób dziedzictwa kulturowego, interesujące dla badaczy rozwoju historii nauki i techniki. Większość zasobów z tej kolekcji, jako należąca do domeny publicznej, dostępna jest w trybie Open Access. Zasoby, do których nie wygasły prawa autorskie, udostępniane są lokalnie na wyznaczonych terminalach w Bibliotece.

Czasopisma (1801-1945)

Kolekcja zdigitalizowanych tytułów, roczników oraz numerów czasopism z lat 1801-1945, interesujące dla badaczy rozwoju historii nauki i techniki. Zasoby z tej kolekcji, jako należące do domeny publicznej, dostępne są w trybie open access.

Starodruki

Kolekcja starodruków, należąca do zasobów BG AGH. Zasoby z tej kolekcji, jako należące do domeny publicznej, dostępne są w trybie Open Access.

Patenty historyczne
  • Kolekcja zdigitalizowanych opisów patentowych pracowników AGH, do których uprawnionym z patentu jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Zasoby dostępne są w trybie Open Access.
  • Zasoby z tej kolekcji, jako należące do domeny publicznej, dostępne są w trybie Open Access.
Normy branżowe

Kolekcja zdigitalizowanych norm branżowych - technicznych dokumentów normatywnych, ze zbiorów Biblioteki Głównej AGH. Zasoby z tej kolekcji, jako należące do domeny publicznej, dostępne są w trybie Open Access.

Multimedia

Kolekcja zawiera materiały multimedialne, zasoby interaktywne oraz nagrania, w tym materiały dokumentujące wydarzenia, organizowane przez Bibliotekę Główną AGH. Zasoby dostępne są w otwartym dostępie na otwartych licencjach lub na zasadach zgodnych z dozwolonym użytkiem.

Składy osobowe AGH  
Skrypty i podręczniki Profesorów AG (1919-1945)

Historyczna kolekcja skryptów i podręczników Profesorów Akademii Górniczej w Krakowie za lata 1919–1945.
Zbiór skryptów i podręczników, zasłużonych w swoich dziedzinach nauki Profesorów AG w Krakowie jest wyróżniającą się kolekcją BG AGH. To nierzadko unikatowe pod względem wydawniczym obiekty, związane z procesem badawczo-dydaktycznym Uczelni oraz historią edukacji technicznej w Polsce.

Więcej informacji:

Projekty digitalizacji

Strony z informacjami o realizowanych projektach digitalizacji zbiorów, z którymi powiązane są zeskanowane materiały.

4. E-Books

Publikacje cyfrowe udostępniane przez Bibliotekę Główną dla społeczności Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Dostępne są dla pracowników, doktorantów i studentów, posiadających aktualne konto w Repozytorium.