Skip to main content

Aspekty prawne

Warunki deponowania publikacji w Repozytorium AGH
  • autor posiada prawa majątkowe do publikacji, 
  • wydawca wyraża zgodę na upowszechnienie publikacji w repozytorium instytucjonalnym, 
  • została opublikowana na jednej z licencji dostępnej w Repozytorium.
  • praca współautorska może być zdeponowana w Repozytorium przez jednego z autorów pod warunkiem, że pozostali wyrazili pisemną zgodę.

Zgoda wydawcy

Zgoda wydawcy na zamieszczenie publikacji w Repozytorium jest potrzebna w przypadku opublikowanych dokumentów, do których prawa majątkowe autor przeniósł na wydawcę lub udzielił mu licencji wyłącznej, względnie w jakiś inny sposób ograniczył korzystanie z przysługujących mu praw.

Informację na temat polityk wydawniczych Open Access poszczególnych wydawców można sprawdzić w serwisie Sherpa Romeo, który gromadzi dane na ten temat. Dostarcza informacje o procedurach zezwoleń na samoarchiwizowanie prac autorskich oraz określa warunki praw autorskich nadanych autorowi publikacji przez poszczególne czasopisma danego wydawcy.

Oznaczenie polityki wydawców w serwisie Sherpa Romeo

Zielony pełna zgoda na publikację preprintów lub postprintów lub ostatecznych plików od wydawcy
Niebieski zgoda na publikację postprintów lub ostatecznych plików od wydawcy
Żółty zgoda na publikację preprintów
Biały brak zgody na archiwizację

Politykę wydawcy można również sprawdzić na stronie internetowej czasopisma lub wydawcy (np. w zakładce „Informacje dla autorów”), w umowie z wydawcą albo kontaktując się bezpośrednio z wydawcą. 

Autorzy z AGH mogą sprawdzić politykę wydawców na stronie: Otwarta Nauka  lub BaDAP (Baza Danych o Autora i Publikacjach).

Jeżeli autorskie prawa majątkowe do dokumentu zostały przeniesione na wydawcę, który nie prowadzi polityki dotyczącej zamieszczania prac w repozytoriach, należy zapytać go o zgodę na umieszczenie dokumentu (wersja po recenzji lub ostateczna wersja wydawnicza) w Repozytorium.

Odpowiedzialność za publikację zdeponowaną w Repozytorium ponosi autor, który ją deponuje oraz odpowiada za treść zamieszczonych dokumentów i ewentualne naruszenia praw autorskich osób trzecich. Deponując swoją pracę w repozytorium, potwierdza, że posiada do niej prawa autorskie. 

Prawa do publikacji zdeponowanej w Repozytorium

Deponując swoją pracę w Repozytorium autor zachowuje prawa majątkowe do pracy i może dowolnie nią dysponować. Jeśli autor będzie chciał później opublikować swoją pracę w wydawnictwie należy zadbać, aby zawierane umowy nie wykluczyły ani nie ograniczyły korzystania z publikacji w ramach licencji udzielonej dla Repozytorium.  

Wybór licencji

Jeśli autor posiada prawa majątkowe do publikacji może zaznaczyć jedną z 6 dostępnych licencji Creative Commons oraz Licencję deponowania w Repozytorium. 

Jeśli prawa majątkowe zostały przeniesione na wydawcę, to należy stosować się do polityki wydawcy.

W przypadku publikacji powstałych w wyniku realizowanych projektów badawczych, to krok obowiązkowy. Należy wówczas wybrać jedną z trzech licencji. Zgodnie z wytycznymi NCN wymagana jest licencja CC-BY (Uznanie autorstwa), ewentualnie, CC-BY-SA (Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach). W wyjątkowych wypadkach, po uzyskaniu zgody NCN, można wybrać licencję CC-BY-ND (Uznanie autorstwa - Bez utworów zależnych.

Licencje Creative Commons (CC)

Zastosowanie licencji CC pozwala twórcy, przy jednoczesnym zachowaniu prawa autorskiego, na określenie jak chce się dzielić swoją twórczością z innymi. 

Przy wyborze licencji Creative Commons pomocne jest narzędzie wyboru licencji udostępnione na stronie CreativeCommons.org.

Opis poszczególnych Licencji Creative Commons (źródło: Creative Commons Polska):


cc-by.png

 

CC BY - Uznanie autorstwa
pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa. Jest to licencja gwarantująca najszersze swobody licencjobiorcy.
Zobacz podsumowanie


by-nc.png

 

CC BY-NC- Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne
pozwala na kopiowanie, zmienianie, remiksowanie, rozprowadzanie, przedstawienie i wykonywanie utwóru jedynie w celach niekomercyjnych. Warunek ten nie obejmuje jednak utworów zależnych (mogą zostać objęte inną licencją).
Zobacz podsumowanie


by-sa.png

CC BY-SA - Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach
pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu tak długo, jak tylko na utwory zależne będzie udzielana taka sama licencja. Jest to licencja używana przez Wikipedię i jej siostrzane projekty.
Zobacz podsumowanie


by-nc-sa.png

 

CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Na tych samych warunkach
pozwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz tak długo jak utwory zależne będą również obejmowane tą samą licencją.
Zobacz podsumowanie


by-nd.png

 

CC BY-ND - Uznanie autorstwa - Bez utworów zależnych
zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu zarówno w celach komercyjnych i niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
Zobacz podsumowanie


by-nc-nd.png

 

CC BY-NC-ND - Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych
zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu tylko w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych). Jest to najbardziej restrykycyjna z licencji.
Zobacz podsumowanie